GUIA DIDÀCTICA

COMPETÈNCIES:
  • Competència 1. Analitzar els canvis i les continuïtats dels fets o fenòmens històrics per comprendre'n la causalitat històrica 
  • Competència 2. Aplicar els procediments de la recerca històrica a partir de la formulació de preguntes i l'anàlisi de fonts, per interpretar el passat 
  •  Competència 3. Interpretar que el present és producte del passat, per comprendre que el futur és fruit de les decisions i accions actuals 
  • Competència 4. Identificar i valorar la identitat individual i col·lectiva per comprendre la seva intervenció en la construcció de subjectes històrics


OBJECTIUS:
- Descriure el procés d'hominització 
- Conèixer les etapes de la prehistòria 

- Analitzar el rol de la dona a les societats prehistòriques i comparar-ho amb la realitat actual


CONTINGUTS:
  •  Cronologia i temps històric. Situació en el temps i en l'espai dels fets històrics rellevants
  • Procés d'hominització. Formes de vida dels pobles prehistòrics: paleolític i neolític (organització social, economia, creences i manifestacions artístiques)
  • Les dones en la història i en les societats actuals 
  • Textos de les ciències socials: descripció, explicació, justificació, interpretació i argumentació, i vocabulari propi.
  • Vincles entre el passat, el present i el futur 


CRITERIS D'AVALUACIÓ
  •  Identificar i analitzar els trets bàsics de la prehistòria, i descriure les característiques del paleolític. 
  •  Analitzar la transcendència de la revolució neolítica i la seva difusió 


TEMPORALITZACIÓ

  • Sessió 1: coneixements previs i repte 1
  • Sessió 2: repte 2
  • Sessió 3: repte 3
  • Sessió 4: producte final i avaluació
¡Crea tu página web gratis! Esta página web fue creada con Webnode. Crea tu propia web gratis hoy mismo! Comenzar